Kosmetyki cenniejsze niż złoto

Kosmetyki cenniejsze niż złoto

Kosmetyki cenniejsze niż złoto
autorem artykułu jest Ola Kowalska

Węch jest jednym z pięciu podstawowych zmysłów człowieka. Podobnie jak zwierzętom zapewnia nam bezpieczeństwo, pomaga wyczuć zagrożenie.

NiegdyÅ› prowadziÅ‚ również do pożywienia, wyznaczaÅ‚ Å›cieżki postÄ™powania (stÄ…d też stwierdzenie „mieć nosa”, odnoszÄ…ce siÄ™ do osób dobrze zorientowanych).
Zapachy speÅ‚niajÄ… jednak jeszcze innÄ… funkcjÄ™ w ludzkim życiu – sÄ… źródÅ‚em naszej przyjemnoÅ›ci, umożliwiajÄ… przeżycia mistyczne.

W takich aspektach mówi siÄ™ czÄ™sto o perfumach. Wbrew pozorom bowiem nadawanie piÄ™knego zapachu ciaÅ‚u i innym przedmiotom nie jest niczym nowym. Kosmetyki te wzięły swojÄ… nazwÄ™ od słów „per fumum”, czyli „przez dym”; termin ten wywodzi siÄ™ ze starożytnego zwyczaju oddawania czci bogom poprzez polewanie oÅ‚tarzy wonnymi olejkami. Już wtedy znane byÅ‚y substancje zapachowe wytwarzane z naturalnych surowców, wierzono także w ich niezwykłą moc. Przed wiekami ceniono niektóre pachnidÅ‚a na równi ze zÅ‚otem (np. ambrÄ™), traktowano jako godny podarek dla królów. ZnajdowaÅ‚y one wyjÄ…tkowe miejsce w wielu kulturach. Rzymianie kochali nie tylko piÄ™kne przedmioty, ale i lubowali siÄ™ w ich zapachach. ChiÅ„czycy perfumowali pieniÄ…dze, Egipcjanie po kÄ…pieli swoje ciaÅ‚a.

Do ogromnych przemian w dziedzinie zapachów doszło, najpierw, w epoce renesansu, kiedy to zaczęła rozwijać się sztuka perfumiarska, następnie zaś w XIX wieku, gdy została ona rozpowszechniona na skalę przemysłową. Wielkim przełomem w tej dziedzinie było wyprodukowanie substancji zapachowych na drodze syntezy chemicznej, co spowodowało łatwy dostęp do surowców i obniżenie cen perfum. Współcześnie każdy sklep z kosmetykami ma wyznaczoną oddzielną półkę, przeznaczoną tylko i wyłącznie na te wyjątkowe produkty. Ponadto w naszych czasach popularne stały się perfumy z feromonami, których działania dotąd nie udowodniono.
Perfumy w zależności od skoncentrowanego w nich rozpuszczalnika dzielimy na perfumy właściwe, wody perfumowane i toaletowe. Ich pozostałe składniki to zazwyczaj różnego rodzaju olejki zapachowe, środki wzmacniające i homogenizujące. Esencje zapachowe mają swoje trzy rodzaje: zwierzęce (piżmo, cybet), roślinne (drzewo sandałowe, jaśmin, lawenda, róża) oraz syntetyczne (jak wspomniano już wcześniej, uzyskiwane dzięki reakcji chemicznej).

Wody zapachowe dobieramy według rozmaitych kryteriów. Główne z nich to typ osobowości oraz dostosowanie do pory roku. Jesienią dominują ciepłe nuty bazowe (sandałowiec, wanilia) uodparniające nas na zmiany pogodowe, poprawiające nastrój, przywodzące ciepłe myśli i kojące skojarzenia.

--
bielizna damska

Artykuł pochodzi z serwisu www.Artelis.pl

Zobacz takze:
Powrót gorsetu
Ekologiczne opakowania
Uwaga na świąteczną gorączkę kredyową
Adobe Photoshop - Tworzenie menu do strony internetowej
Dobrze jest mieć rzadkie hobby inwestycyjne